Nastola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nastola
Nastolan kunta
Ish-Komunë
noform
Kisha e Nastola
Stema_figura
Vendndodhja
Nastola is located in Finlanda
Nastola
Nastola
Vendndodhja e Nastola në Finlandë

Koordinatat: 60°57′V 25°56′L / 60.950°V 25.933°L / 60.950; 25.933

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Päijänne Tavastia
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Pauli Syyrakki
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 362.86 [1] km2
Popullsia 14,905 [2] banorë
Dendësia 45.98 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.nastola.fi


Nastola (finlandisht: Nastolan kunta), është një ish-komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia.

Lista e fshatrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arrajoki, Immilä, Koiskala, Lankila, Pyhäntaka, Ruuhijärvi, Uusikylä, Vanaja, Villähde, Kirkonkylä, Rakokivi, Seesta- Luhtaanmaa, Järvinen, Tapiola.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]