Varkaus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Varkaus
Varkauden kaupunki
Qytet
noform
Varkaus në korrik 2006
Stema_figura
Vendndodhja
Varkaus is located in Finlanda
Varkaus
Varkaus
Vendndodhja e Varkaus në Finlandë

Koordinatat: 62°19′V 27°53.5′L / 62.317°V 27.8917°L / 62.317; 27.8917

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Hannu Tsupari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 524.49 [1] km2
Popullsia 21,754 [2] banorë
Dendësia 56.35 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1929
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.varkaus.fi

Varkaus (finlandisht: Varkauden kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Veriore. Komuna ka një popullsi prej 21,754 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 524.49 kilometra katror (202.51 sq mi) prej të cilave 138.45 km2 (53.46 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 56.35 banorë për kilometër katror (145.9/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]