Iisalmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Iisalmi
Iisalmen kaupunki
Qytet
noform
Stacioni hekurudhor i Iisalmi
Stema_figura
Vendndodhja
Iisalmi is located in Finlanda
Iisalmi
Iisalmi
Vendndodhja e Iisalmi në Finlandë

Koordinatat: 63°34′V 27°11′L / 63.567°V 27.183°L / 63.567; 27.183

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Jarmo Ronkainen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 872.13 [1] km2
Popullsia 22,063 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1627
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.iisalmi.fi

Iisalmi (finlandisht: Iisalmen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Veriore.

Komuna ka një popullsi prej 22,063 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshin një sipërfaqe prej 872.13 kilometra katrorë (336.73 sq mi) prej të cilave 109.22 km2 (42.17 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 28.92 banorë për kilometra katror (74.9/sq mi). Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 4 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Iisalmi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale