Tuusniemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tuusniemi
Qytet
Vendndodhja
Tuusniemi is located in Finlanda
Tuusniemi
Tuusniemi

Koordinatat: 62°48.5′V 28°29.5′L / 62.8083°V 28.4917°L / 62.8083; 28.4917

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Jouni Perälä
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 699.43 [1] km2
Dendësia 5.02 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

Tuusniemi (finlandisht: Tuusniemen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Veriore.

Komuna ka një popullsi prej 2,726 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 699.43 kilometra katror (270.05 sq mi) prej të cilave 156.15 km2 (60.29 sq mi) janë uji[1]. Dendësia e popullsisë është 5.02 banor për kilometër katror (13.0/sq mi).

Komunat fqinje janë Heinävesi, Juankoski, Kaavi, Kuopio, Leppävirta dhe Outokumpu.

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura population_count

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tuusniemi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale