Outokumpu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Outokumpu
Outokummun kaupunki
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Outokumpu is located in Finlanda
Outokumpu
Outokumpu
Vendndodhja e Outokumpu në Finlandë

Koordinatat: 62°43.5′V 29°1′L / 62.7250°V 29.017°L / 62.7250; 29.017

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Veriore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Pirjo Puustjärvi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 584.06[1] km2
Popullsia 7,152 [2] banorë
Dendësia 16.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1968
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.outokummunkaupunki.fi


Outokumpu (finlandisht: Outokummun kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Veriore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]