Joensuu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joensuu
Joensuun kaupunki
Qytet
noform
Bashkia e qytetit Joensuu
Stema_figura
Vendndodhja
Joensuu is located in Finlanda
Joensuu
Joensuu
Vendndodhja e Joensuu në Finlandë

Koordinatat: 62°36′V 29°45′L / 62.600°V 29.750°L / 62.600; 29.750

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,751.07[1] km2
Popullsia 74,941 [2] banorë
Dendësia 31.46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1848
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.jns.fi

Joensuu (finlandisht: Joensuun kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Veriore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Joensuu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale