Valtimo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valtimo
Valtimon kunta
Komunë
noform
Kisha në Valtimo
Stema_figura
Vendndodhja
Valtimo is located in Finlanda
Valtimo
Valtimo
Vendndodhja e Valtimo në Finlandë

Koordinatat: 63°40.8′V 28°49′L / 63.6800°V 28.817°L / 63.6800; 28.817

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Pentti Kemppinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 838.10 [1] km2
Popullsia 2,363 [2] banorë
Dendësia 2.95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1910
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.valtimo.fi

Valtimo (finlandisht: Valtimon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Veriore. Komuna ka një popullsi prej 2,363 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 838.10 kilometra katror (323.59 sq mi) prej të cilave 37.75 km2 (14.58 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 2.95 banorë për kilometër katror (7.6/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Valtimo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale