Nurmes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nurmes
Nurmeksen kaupunki
Qytet
noform
Kiash në Nurmes
Stema_figura
Vendndodhja
Nurmes is located in Finlanda
Nurmes
Nurmes
Vendndodhja e Nurmes në Finlandë

Koordinatat: 63°32.7′V 29°8′L / 63.5450°V 29.133°L / 63.5450; 29.133

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Asko Saatsi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1854.79[1] km2
Popullsia 8046[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1810
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.nurmes.fi


Nurmes (finlandisht: Nurmeksen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Veriore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]