Kiuruvesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kiuruvesi
Kiuruveden kaupunki
Qytet
noform
Fotografim ajror i Kiuruvesi
Stema_figura
Vendndodhja
Kiuruvesi is located in Finlanda
Kiuruvesi
Kiuruvesi
Vendndodhja e Kiuruvesi në Finlandë

Koordinatat: 63°39′V 26°37′L / 63.650°V 26.617°L / 63.650; 26.617

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Erkki Strömmer
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,422.90[1] km2
Popullsia 8,729[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1873
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kiuruvesi.fi


Kiuruvesi (finlandisht: Kiuruveden kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Veriore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]