Kaavi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaavi
Kaavin kunta
Komunë
noform
Kaavi është i vendosur në Savonian Veriore.
Stema_figura
Vendndodhja
Kaavi is located in Finlanda
Kaavi
Kaavi
Vendndodhja e Kaavi në Finlandë

Koordinatat: 62°58.5′V 28°29′L / 62.9750°V 28.483°L / 62.9750; 28.483

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Ari Sopanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 789.58 km2[1] km2
Popullsia 3,193[2] banorë
Dendësia 4.74 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1875
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal FI-73600 - [3]
Faqja Zyrtare www.kaavi.fi

Kaavi (finlandisht: Kaavin kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Veriore. Komunat fqinje janë Kuopio, Juuka, Polvijärvi, Outokumpu dhe Tuusniemi.

Komuna ka një popullsi prej 3,193 banorë (31.12.2015) [2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 789.58 kilometra katror (304.86 sq mi) prej të cilave 115.49 kilometra katror (44.59 sq mi) është uji.[1] Dendësia e popullsisë është 4.74 banorë për kilometër katror (<12/sq mi).

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2015" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 janar 2015.[lidhje e vdekur]
  2. ^ a b "Väestötietojärjestelmä, rekisteritilanne 31.12.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2016. Marrë më 9 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ "Posti, Postal Codes: Kaavi" (në finlandisht, samishte veriore, dhe anglisht). Posti. Marrë më 9 janar 2016.
  4. ^ "Suomen kuntien ystävyyskunnat" (në finlandisht). Embassy of Finland in Estonia. Marrë më 9 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]