Juankoski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Juankoski
Juankosken kaupunki
Komunë
noform
Kisha Säyneinen në Juankoski
Stema_figura
Vendndodhja
Juankoski is located in Finlanda
Juankoski
Juankoski
Vendndodhja e Juankoski në Finlandë

Koordinatat: 63°4′V 28°20′L / 63.067°V 28.333°L / 63.067; 28.333

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Petri Kangasperko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 586.29 km2[1] km2
Popullsia 4,851[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1925
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.juankoski.fi

Juankoski (finlandisht: Juankosken kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Veriore.

Komuna ka një popullsi prej 4,851 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 586.29 kilometra katror (226.37 sq mi) prej të cilave 120.98 km2 (46.71 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 10.43 banorë për kilometër katror (27.0/sq mi). Komunat fqinje janë Juuka, Kaavi, Tuusniemi, Kuopio dhe Rautavaara.

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Juankoski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale