Alingsås

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alingsås
Official seal of {{{official_name}}}
Population
 • Total37,837
Websitehttp://www.alingsas.se/

Alingsås është një zonë urbane në Suedi perëndimore në qarkun me rreth 23 000 banorë (12 572 në 1950) dhe qyteti kryesor i Alingsås.

Turistik është i vendosur rreth liqeneve dhe Mjörn Gerdsken dhe bisected nga Säveån dhe pushtetit Gerdska. Alingsås e përshkuar nga rrugë E20 180 dhe linjë trungu perëndim.

Alingsås është i njohur për kafenetë e saj dhe Jonas Alströmer është thënë se ka futur dhe popularized patate në Suedi. Ai mban pseudonim Alingsås patates qytetit, dhe disa lagje kanë emrat në bazë të fjalës gammaldialektala "Nola" që do të thotë "patate". Çdo vit shënon Festivali patates në qytet. Nol është gjithashtu një fjalë e vjetër për në veri, pra, për shembull, qarkut Nolhaga ndoshta të bëjë asgjë me patate, por emri i referohet faktit se qëndron në Säveån anën veriore, në anën tjetër të lumit, të qarkut Sörhaga.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit, që nga viti 1382 vërtetuar, do të ndoshta nga një person nga Ale, i quajtur aling, vendosën në vend. Pas-kurriz gjurmët ka të ngjarë që personi ka jetuar në kurriz të cilën ndodhet tani në rrethin Nolby. Kështu quhet vendi i kurriz Alings.

Alingsås mori statutin e saj qytet në 21 shtator në 1619 nga Mbreti Adolf Gustav II, duke e bërë Alingsås në një nga qytetet më të vjetra në rajon, pasi ai ka shërbyer si vendbanim banimit të rekomanduara për qytetarët të cilët nuk u lejuan për rindërtimin e luftës së djegur New Lödöse.

Në lidhje me reformën komunale në 1971 përfundoi Alingsås ekzistencën urbane dhe u shndërrua në Alingsås.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]