Trollhättan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trollhättan
Qytet
Vendndodhja
Trollhättan is located in Suedia
Trollhättan
Trollhättan

Koordinatat: 58°17′V 12°17′L / 58.283°V 12.283°L / 58.283; 12.283

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Västra Götaland
Provinca Västragötland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23.78 km2
Dendësia 1.954 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Prefiksi 520

Trollhättan është qytet në rajonin Västra Götaland në Suedi. Më 2010, qyteti ka pasur 46,457 banorë. Trollhättan ndodhet 75 km në veri të Göteborgut.

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Anna Björk – aktore
 • Björn Strand – aktor
 • Dan Corneliusson – futbollist
 • David Urwitz – muzikant
 • Elizabeth Nyström – politikan
 • Erik Ståhlberg – aktor
 • Erik Andersson – notues
 • Gustaf Andersson – futbollist
 • Henrik Mossberg – muzikant
 • Håkan Mild – futbollist
 • Jan Nygren – politikan
 • Janne Wallenius – fizikant
 • Jessica Andersson – këngëtare
 • Kjell Jansson – aktorë
 • Laila Westersund – aktore
 • Marko Tervonen – muzikant
 • Mikael Riesebeck – aktor
 • Morgan Larsson – shkrimtarë
 • Per Hjern – aktor
 • Peter Jonsson – politikan