Aurskog-Høland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Aurskog-Høland (kthjellim).


Aurskog-Høland
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Aurskog-Høland

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Bjørkelangen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Jan Mærli (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°50′V 11°34′L / 59.833°V 11.567°L / 59.833; 11.567 (Aurskog-Høland)Koordinatat: 59°50′V 11°34′L / 59.833°V 11.567°L / 59.833; 11.567 (Aurskog-Høland)
Sipërfaqja 962 km2
Popullsia 13.199 banorë 2004
Dendësia 13,72 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Aurskoging Hølending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1547
Vendndodhja
Bjørkelangen is located in Norvegjia
Bjørkelangen
Bjørkelangen
Aurskog-Høland – harta_foto
www.aurskog-holand.kommune.no

Aurskog-Høland është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 962 km² dhe popullsi 13199 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]