Eidsvoll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eidsvoll (kthjellim).


Eidsvoll
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Eidsvoll

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Sundet
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arild Sandahl (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°21′V 11°15′L / 60.350°V 11.250°L / 60.350; 11.250 (Eidsvoll)Koordinatat: 60°21′V 11°15′L / 60.350°V 11.250°L / 60.350; 11.250 (Eidsvoll)
Sipërfaqja 457 km2
Popullsia 18.338 banorë 2004
Dendësia 40,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eidsvolling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1232
Vendndodhja
Sundet is located in Norvegjia
Sundet
Sundet
Eidsvoll – harta_foto
www.eidsvoll.kommune.no

Eidsvoll është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 457 km² dhe popullsi 18338 banorë[1].

Qendra e administratës në komunë është e njohur edhe si Eidsvoll apo Sundet. Kufizohet ne veri me Østre Toten dhe Stange, në lindje me Nord-Odal, në jug-lindje me Nes, në jug me Ullensaker, dhe në perëndim me Nannestad dhe Hurdal. Eidsvoll është sot i njohur për Kushtetutën e vitit 1814, e cila u nënshkrua në shtëpinë e Carsten Anker, Eidsvollbygningen më 17 maj 1814.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eidsvol është një komunitet industrialë dhe bujqësore (pylltarisë dhe bujqësisë). Që nga bashkimi mes Eidsvoll dhe Feiring në vitin 1964, Skreikampen ishte maja më e lartë me 698 mbi nivelin e detit. Komuna është e shtrirë pergjatë rrugës E6 dhe Dovrebanen. Në veri iu shtrihet Aeroporti i Oslos (Oslo Lufthavn Gardermoen). Hurdalsjøen gjendet në komunë, i cili është liqeni më i madh i Norvegjisë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]