Ås

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ås (kthjellim).


Ås
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Ås
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Johan Alnes (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°39′V 10°47′L / 59.650°V 10.783°L / 59.650; 10.783 (Ås)Koordinatat: 59°39′V 10°47′L / 59.650°V 10.783°L / 59.650; 10.783 (Ås)
Sipërfaqja 103,12 km2
Popullsia 17.284 banorë 2012
Dendësia 167,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Åssokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1424
Ås is located in Norvegjia
Ås
Ås
Ås – harta_foto
www.as.kommune.no

Ås është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 103.12 km² dhe popullsi 17284 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ås – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]