Akershus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Akershus (kthjellim).


Akershus
—  qark  —
stema_figuraFlag of Akershus.svg
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Kryeqëndra Oslo
Kryekomunari Nils Aage Jegstad zgjedhur më 2007
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°54′40″V 10°44′00″L / 59.911111°V 10.733333°L / 59.911111; 10.733333 (Akershus)Koordinatat: 59°54′40″V 10°44′00″L / 59.911111°V 10.733333°L / 59.911111; 10.733333 (Akershus)
Sipërfaqja 4.918 km2
Popullsia 550.534 banorë 2011
Dendësia 111,94 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-02

Akershus – Vendndodhja

www.akershus.no

Akershus është një qarkrajonin ØstlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 4918 km² dhe popullsi 550534 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]