Nes (Akershus)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nes (kthjellim).


Nes
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Årnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Oddmar Blekkerud (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°8′V 11°29′L / 60.133°V 11.483°L / 60.133; 11.483 (Nes)Koordinatat: 60°8′V 11°29′L / 60.133°V 11.483°L / 60.133; 11.483 (Nes)
Sipërfaqja 637 km2
Popullsia 18.022 banorë 2006
Dendësia 28,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nesbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1433
Årnes is located in Norvegjia
Årnes
Årnes
Nes – harta_foto
www.nes-ak.kommune.no

Nes është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 637 km² dhe popullsi 18022 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]