Skedsmo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skedsmo (kthjellim).


Skedsmo
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Lillestrøm
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Anita Orlund (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°58′V 11°2′L / 59.967°V 11.033°L / 59.967; 11.033 (Skedsmo)Koordinatat: 59°58′V 11°2′L / 59.967°V 11.033°L / 59.967; 11.033 (Skedsmo)
Sipërfaqja 77 km2
Popullsia 46.146 banorë 2004
Dendësia 599,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Skedsmoing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1913
Lillestrøm is located in Norvegjia
Lillestrøm
Lillestrøm
Skedsmo – harta_foto
www.skedsmo.kommune.no

Skedsmo është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 77 km² dhe popullsi 46146 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Skedsmo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]