Ullensaker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ullensaker (kthjellim).


Ullensaker
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ullensaker

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Jessheim
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Harald Espelund (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°10′V 11°11′L / 60.167°V 11.183°L / 60.167; 11.183 (Ullensaker)Koordinatat: 60°10′V 11°11′L / 60.167°V 11.183°L / 60.167; 11.183 (Ullensaker)
Sipërfaqja 252 km2
Popullsia 23.784 banorë 2004
Dendësia 94,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ullsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1223
Vendndodhja
Ullensaker – harta_foto
www.ullensaker.kommune.no

Ullensaker është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 252 km² dhe popullsi 23784 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]