Gjerdrum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gjerdrum (kthjellim).


Gjerdrum
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gjerdrum

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Ask
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Hanne Bakke von Clemm (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°5′V 11°0′L / 60.083°V 11.000°L / 60.083; 11.000 (Gjerdrum)Koordinatat: 60°5′V 11°0′L / 60.083°V 11.000°L / 60.083; 11.000 (Gjerdrum)
Sipërfaqja 83 km2
Popullsia 5.567 banorë 2009
Dendësia 67,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gjermsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1838
Vendndodhja
Ask is located in Norvegjia
Ask
Ask
Gjerdrum – harta_foto
www.gjerdrum.kommune.no

Gjerdrum është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 83 km² dhe popullsi 5567 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]