Enebakk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Enebakk (kthjellim).


Enebakk
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Enebakk

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Kirkebygda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Dag Bjerke (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°46′V 11°6′L / 59.767°V 11.100°L / 59.767; 11.100 (Enebakk)Koordinatat: 59°46′V 11°6′L / 59.767°V 11.100°L / 59.767; 11.100 (Enebakk)
Sipërfaqja 233 km2
Popullsia 9.233 banorë 2004
Dendësia 39,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Enebakking
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0237
Vendndodhja
Kirkebygda is located in Norvegjia
Kirkebygda
Kirkebygda
Enebakk – harta_foto
www.enebakk.kommune.no

Enebakk është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 233 km² dhe popullsi 9233 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Enebakk – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]