Nesodden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nesodden (kthjellim).


Nesodden
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nesodden

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Nesoddtangen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Christian Hintze Holm (SV)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°48′V 10°39′L / 59.800°V 10.650°L / 59.800; 10.650 (Nesodden)Koordinatat: 59°48′V 10°39′L / 59.800°V 10.650°L / 59.800; 10.650 (Nesodden)
Sipërfaqja 61 km2
Popullsia 18.029 banorë 2012
Dendësia 295,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nesodding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0616
Vendndodhja
Nesoddtangen is located in Norvegjia
Nesoddtangen
Nesoddtangen
Nesodden – harta_foto
www.nesodden.kommune.no

Nesodden është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 61 km² dhe popullsi 18029 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]