Nittedal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nittedal (kthjellim).


Nittedal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nittedal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Rotnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Mette Tønder (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°4′V 10°52′L / 60.067°V 10.867°L / 60.067; 10.867 (Nittedal)Koordinatat: 60°4′V 10°52′L / 60.067°V 10.867°L / 60.067; 10.867 (Nittedal)
Sipërfaqja 186 km2
Popullsia 19.267 banorë 2004
Dendësia 103,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nittedøl ose Nittedøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1543
Vendndodhja
Rotnes is located in Norvegjia
Rotnes
Rotnes
Nittedal – harta_foto
www.nittedal.kommune.no

Nittedal është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 186 km² dhe popullsi 19267 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]