Vestby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vestby (kthjellim).


Vestby
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Vestby
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari John Ødbehr (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°34′V 10°44′L / 59.567°V 10.733°L / 59.567; 10.733 (Vestby)Koordinatat: 59°34′V 10°44′L / 59.567°V 10.733°L / 59.567; 10.733 (Vestby)
Sipërfaqja 134 km2
Popullsia 13.159 banorë 2006
Dendësia 98,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vestbysokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1721
Vestby is located in Norvegjia
Vestby
Vestby
Vestby – harta_foto
www.vestby.kommune.no

Vestby është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 134 km² dhe popullsi 13159 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vestby – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]