Nannestad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nannestad (kthjellim).


Nannestad
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Teigebyen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Hans Fredrik Bang (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°14′V 10°57′L / 60.233°V 10.950°L / 60.233; 10.950 (Nannestad)Koordinatat: 60°14′V 10°57′L / 60.233°V 10.950°L / 60.233; 10.950 (Nannestad)
Sipërfaqja 341 km2
Popullsia 9.943 banorë 2004
Dendësia 29,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nannestadsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1703
Teigebyen is located in Norvegjia
Teigebyen
Teigebyen
Nannestad – harta_foto
www.nannestad.kommune.no

Nannestad është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 341 km² dhe popullsi 9943 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]