Bærum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bærum (kthjellim).


Bærum
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bærum

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Sandvika
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Odd Reinsfelt (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°56′V 10°30′L / 59.933°V 10.500°L / 59.933; 10.500 (Bærum)Koordinatat: 59°56′V 10°30′L / 59.933°V 10.500°L / 59.933; 10.500 (Bærum)
Sipërfaqja 192 km2
Popullsia 108.582 banorë 2007
Dendësia 565,53 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bæring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0219
Vendndodhja
Sandvika is located in Norvegjia
Sandvika
Sandvika
Bærum – harta_foto
www.baerum.kommune.no

Bærum është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 192 km² dhe popullsi 108582 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bærum – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]