Hurdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hurdal (kthjellim).


Hurdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Hurdal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Jorunn Larsen Glosli (SP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°25′V 11°0′L / 60.417°V 11.000°L / 60.417; 11.000 (Hurdal)Koordinatat: 60°25′V 11°0′L / 60.417°V 11.000°L / 60.417; 11.000 (Hurdal)
Sipërfaqja 285 km2
Popullsia 2.679 banorë 2004
Dendësia 9,4 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hurdaling ose Hurdøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0701
Hurdal is located in Norvegjia
Hurdal
Hurdal
Hurdal – harta_foto
www.hurdal.kommune.no

Hurdal është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 285 km² dhe popullsi 2679 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hurdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]