Asker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Asker (kthjellim).


Asker
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Asker

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Asker
Kryekomunari Lene Conradi zgjedhur më 2007
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°50′00″V 10°26′00″L / 59.833333°V 10.433333°L / 59.833333; 10.433333 (Asker)Koordinatat: 59°50′00″V 10°26′00″L / 59.833333°V 10.433333°L / 59.833333; 10.433333 (Asker)
Sipërfaqja 100,7 km2
Popullsia 55.340 banorë 2011
Dendësia 549,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Askerbøring
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postar 1372
Kodi statistikor 0906
Vendndodhja
Asker is located in Norvegjia
Asker
Asker
Asker – harta_foto
www.asker.kommune.no

Asker është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 100.7 km² dhe popullsi 55340 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Asker – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]