Ski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ski (kthjellim).


Ski
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Ski
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Georg Stub (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°44′V 10°53′L / 59.733°V 10.883°L / 59.733; 10.883 (Ski)Koordinatat: 59°44′V 10°53′L / 59.733°V 10.883°L / 59.733; 10.883 (Ski)
Sipërfaqja 166 km2
Popullsia 26.588 banorë 2004
Dendësia 160,17 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Skiung
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1657
Ski is located in Norvegjia
Ski
Ski
Ski – harta_foto
www.ski.kommune.no

Ski është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 166 km² dhe popullsi 26588 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]