Sørum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sørum (kthjellim).


Sørum
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sørum

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Sørumsand
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Are Tomasgaard (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°0′V 11°15′L / 60.000°V 11.250°L / 60.000; 11.250 (Sørum)Koordinatat: 60°0′V 11°15′L / 60.000°V 11.250°L / 60.000; 11.250 (Sørum)
Sipërfaqja 207 km2
Popullsia 12.768 banorë 2004
Dendësia 61,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sørumsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1845
Vendndodhja
Sørumsand is located in Norvegjia
Sørumsand
Sørumsand
Sørum – harta_foto
www.sorum.kommune.no

Sørum është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 207 km² dhe popullsi 12768 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sørum – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]