Lørenskog

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lørenskog (kthjellim).


Lørenskog
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lørenskog

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Lørenskog
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Åge Tovan (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°54′V 10°58′L / 59.900°V 10.967°L / 59.900; 10.967 (Lørenskog)Koordinatat: 59°54′V 10°58′L / 59.900°V 10.967°L / 59.900; 10.967 (Lørenskog)
Sipërfaqja 71 km2
Popullsia 30.496 banorë 2004
Dendësia 429,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lørenskoging
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1851
Vendndodhja
Lørenskog is located in Norvegjia
Lørenskog
Lørenskog
Lørenskog – harta_foto
www.lorenskog.kommune.no

Lørenskog është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 71 km² dhe popullsi 30496 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]