Oppegård

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Oppegård (kthjellim).


Oppegård
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Kolbotn
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Sylvi Graham (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°47′V 10°47′L / 59.783°V 10.783°L / 59.783; 10.783 (Oppegård)Koordinatat: 59°47′V 10°47′L / 59.783°V 10.783°L / 59.783; 10.783 (Oppegård)
Sipërfaqja 37 km2
Popullsia 23.964 banorë 2008
Dendësia 647,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Oppegårding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1868
Kolbotn is located in Norvegjia
Kolbotn
Kolbotn
Oppegård – harta_foto
www.oppegard.kommune.no

Oppegård është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 37 km² dhe popullsi 23964 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]