San Marino (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
San Marino
Italisht : Città di San Marino
Qytet
noform
Vendndodhja
San Marino is located in San Marino
San Marino
San Marino

Koordinatat: 43°56′4.56″V 12°26′50.28″L / 43.9346000°V 12.4473000°L / 43.9346000; 12.4473000

Administrimi
Shteti Flamuri San Marino
Kryetari i Bashkisë Alessandro Barulli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.09 km2
Lartësia 749 m (m.n.d.)
Popullsia 4,493 banorë
Dendësia 633.71 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 3 shtator, 301
Vendasit Sanmarinezë
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal RSM-47890
Prefiksi Nga Italia dhe Vatikani:0549, ndërsa nga gjithë vendet e tjera: +378
Targa RSM
Koordinatat 43° 56′ 4.56″ Veri

12° 26′ 50.28″ Lindje

Faqja Zyrtare www.sanmarinosite.com

Qyteti San Marino, i njohur edhe thjesht si San Marino, është kryeqyteti i Republikës së San Marinos në gadishullin italian, pranë Detit Adriatik. Qyteti ka një popullsi prej 4.493 banorësh. Ndodhet në shpatet perëndimore të pikës më të lartë të Monte Titano.

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është qyteti i tretë më i madh (pas Doganas dhe Borgo Maggiore) si dhe kryeqyteti i kështjellës me të njëjtin emër (4294 banorë me një sipërfaqe prej 7,09 km²)