Baku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Koleksion i Fotove të Kryeqytetit Baku, 2019.
Baku
Bakı
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej2.075.000
{{{postal_code_type}}}
AZ1000
Targat10 AZ 90 AZ
Faqja zyrtarewww.bakucity.az

Baku (azerbajxhanisht: Bakı; Persisht: بادکوبا‎, Badkuba) është kryeqytet i Azerbajxhanit.

Baku shtrihet në pjesën jugore të gadishullit Absheron. Sipas regjistriit të popullsisë së vitit 2007 në Baku kanë jetuar 2.0 milion banorë. Së bashku me rrethinat Baku ka rreth 3 milion banorë. Arsyeja e një numri të tillë është numri i madh i refugjatëve dhe personave të zhvendosur.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësohet se në vitin 2007 në Baku jetonin 2,075,000 banorë, ndërsa grupet kryesore etnike janë:

  • Azerë 92.8% (1,925,600)
  • Rusë 4% (83,000)
  • Turq 2.1% (43,575)
  • Esbullah 0.2 %
  • të tjerë 0.9 %