Baku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baku
Gjuha azerbajxhane : Bakı
Qytet
Vendndodhja
Baku is located in Azerbajxhani
Baku
Baku

Koordinatat: 40°23′43″V 49°52′56″L / 40.39528°V 49.88222°L / 40.39528; 49.88222

Administrimi
Shteti Flamuri Azerbajxhani
Kryetari i Bashkisë Haxhibala Abutalëbov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,130 km2
Lartësia -28 m (m.n.d.)
Popullsia 2,075,000 banorë
Dendësia 957,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore AZT (UTC+4)
Verore AZST (UTC+5)
Kodi Postal AZ1000
Prefiksi (+994) 12
Targa 10 AZ 90 AZ
Koordinatat 40° 23′ 43″ Veri

49° 52′ 56″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bakucity.az

Baku (azerbajxhanisht: Bakı; Persisht: بادکوبا‎, Badkuba) është kryeqytet i Azerbajxhanit.

Baku shtrihet në pjesën jugore të gadishullit Absheron. Sipas regjistriit të popullsisë së vitit 2007 në Baku kanë jetuar 2.0 milion banorë. Së bashku me rrethinat Baku ka rreth 3 milion banorë. Arsyeja e një numri të tillë është numri i madh i refugjatëve dhe personave të zhvendosur.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësohet se në vitin 2007 në Baku jetonin 2,075,000 banorë, ndërsa grupet kryesore etnike janë:

  • Azerë 92.8% (1,925,600)
  • Rusë 4% (83,000)
  • Turq 2.1% (43,575)
  • Esbullah 0.2 %
  • të tjerë 0.9 %