Khojavend (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Khojavend (kthjellim)


Khojavend
Xocavənd
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Yukhari-Karabakh
Kryeqëndra Khojavend
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.460 km2
Popullsia 42.100 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 28,84 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Khojavend (Gjuha azere: Xocavənd) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Yukhari-Karabakh në Azerbajxhan. De fakto pjesë e Republikës Nagorno-Karabakh. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 42100 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1460 km².[1] Khojavend është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]