Fizuli (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fizuli (kthjellim)


Fizuli
Füzuli
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Yukhari-Karabakh
Kryeqëndra Fizuli
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.390 km2
Popullsia 118.900 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 85,54 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Fizuli – harta_foto

Fizuli (Gjuha azere: Füzuli) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Yukhari-Karabakh në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 118900 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1390 km².[1] Fizuli është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)