Agdam (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Agdam (kthjellim)


Agdam
Ağdam
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Yukhari-Karabakh
Kryeqëndra Agdam
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.150 km2
Popullsia 180.600 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 157,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Agdam – harta_foto

Agdam (Gjuha azere: Ağdam) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Yukhari-Karabakh në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 180600 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1150 km².[1] Agdam është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-12-05.