Tovuz (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tovuz (kthjellim)


Tovuz
Tovuz
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Ganja-Qazakh
Kryeqëndra Tovuz
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.900 km2
Popullsia 160.700 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 84,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Tovuz – harta_foto

Tovuz (Gjuha azere: Tovuz) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Ganja-Qazakh në Azerbajxhan. Kufizohet me një enklavë në Armeni. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 160700 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1900 km².[1] Tovuz është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)