Lachin (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lachin (kthjellim)


Lachin
Laçın
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Kalbajar-Lachin
Kryeqëndra Lachin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.840 km2
Popullsia 70.900 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 38,53 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Lachin (Gjuha azere: Laçın) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Kalbajar-Lachin në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 70900 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1840 km².[1] Lachin është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)