Hankendi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Khankendi (kthjellim)


Khankendi
Xankəndi
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Yukhari-Karabakh
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 8 km2
Popullsia 55.200 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 6.900 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Khankendi (Gjuha azere: Xankəndi) ose Stepanakert (Gjuha armene: Ստեփանակերտ) është një qytet pjesë e rajonit ekonomik Yukhari-Karabakh në Azerbajxhan. De fakto kryeqytet i Repubikës Nagorno-Karabakh i quajtur Stepanakert. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se qyteti ka një popullsi prej 55200 banorësh. Sipërfaqja e qytetit është 8 km².[1] Khankendi gëzon të njëjtin status me rajonet e Azerbajxhanit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)