Sumgait

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sumqayit (kthjellim)


Sumqayit
Gjuha azerbajxhane : Sumqayıt
Qytet
noform
Vendndodhja
Sumqayit is located in Azerbajxhani
Sumqayit
Sumqayit

Koordinatat: 40°35′23″V 49°40′07″L / 40.58972°V 49.66861°L / 40.58972; 49.66861

Administrimi
Shteti Flamuri Azerbajxhani
Kryetari i Bashkisë Eldar Azizov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 726 km2
Lartësia -26 m (m.n.d.)
Popullsia 325,237 banorë
Dendësia 4,065 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+4
Verore UTC+5
Prefiksi +994 18
Targa az 50
Koordinatat 40° 35′ 23″ Veri

49° 40′ 07″ Lindje

Faqja Zyrtare sumqayit-ih.gov.az

Sumqayit (Gjuha azere: Sumqayıt) është një qytet pjesë e rajonit ekonomik Absheron në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se qyteti ka një popullsi prej 325,237[1] banorësh. Sipërfaqja e qytetit është 80 km².[2] Sumqayit gëzon të njëjtin status me rajonet e Azerbajxhanit.

Koroglu, Sumqayit
Haydar Aliyev prospekt

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1] Arkivuar 3 prill 2015 tek Wayback Machine The State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan
  2. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]