Absheron (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Absheron (kthjellim)


Absheron
Abşeron
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Absheron
Kryeqëndra Xirdalan
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.360 km2
Popullsia 192.900 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 141,84 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Absheron – harta_foto

Absheron (Gjuha azere: Abşeron) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Absheron në Azerbajxhan. Gjithashtu përfshin një enklavë në Baku. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 192900 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1360 km².[1] Xirdalan është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-12-05.