Shamkir (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Shamkir (kthjellim)


Shamkir
Şəmkir
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Ganja-Qazakh
Kryeqëndra Shamkir
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.660 km2
Popullsia 196.100 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 118,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Shamkir – harta_foto

Shamkir (Gjuha azere: Şəmkir) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Ganja-Qazakh në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 196100 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1660 km².[1] Shamkir është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)