Tartar (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tartar (kthjellim)


Tartar
Tərtər
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Yukhari-Karabakh
Kryeqëndra Tartar
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 960 km2
Popullsia 98.400 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 102,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Tartar (Gjuha azere: Tərtər) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Yukhari-Karabakh në Azerbajxhan. De fakto pjesërisht pjesë e Republikës Nagorno-Karabakh. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 98400 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 960 km².[1] Tartar është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]