Nahçivani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nahçivani
Naxçıvan
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej94.500

Nahçivani (Azerbajxhanisht: Naxçıvan, shqiptimi nɑ̝χt͡ʃɯ̞ˈvɑ̝n është një qytet në Republikën e Azerbajxhanit dhe qendra administrative e Republikës Autonome të Nahçivanit.[1] Mddodhet 450 km në perëndim të Baku. Është e përhapur në ultësirën e Maleve Zangezur, në bregun e djathtë të lumit Nahçivan në një lartësi prej 873 m mbi nivelin e detit.

Nahçivani ka një klimë kontinentale gjysmë të thatë (Köppen BSk) me dimër të shkurtër, por të ftohtë, me dëborë dhe verë të gjatë, të thatë, shumë të nxehtë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tradita lokale thotë se Nahçivani u themelua nga Noah pas Përmbytjes dhe ishte vendi i tij i vdekjes dhe varrimit.[2] Nahçivani së pari u përmend nga GjeografiaPtolemeu.[3]

Rusia Sovjetike mori kontrollin e Nahçivanit më 28 korrik 1920 dhe qyteti u bë pjesë e Republikës Socialiste Sovjetike të Nahçivanit të sapoformuar.[4] Traktati i Moskës dhe më vonë Traktati i Karsit, midis Rusisë dhe Turqisë, ranë dakord që Nahçivani do të ishte një territor autonom nën mbrojtjen e Azerbajxhanit dhe kufizoi kufijtë e tij me Turqinë. Në shkurt 1923, qyteti u bë pjesë e Krai Autonome e Nahçivanit brenda Republikës Socialiste Sovjetike të Azerbajxhanit (RSSA), por më vonë u bë kryeqyteti i Republikës Socialiste Sovjetike Autonome e Nahçivanit brenda RSSA-së në mars 1924.[4]

Kur Azerbajxhani shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik, Nahçivani mbeti pjesë e Republikës së Azerbajxhanit. Pas luftës në Karabah 2020, një armëpushim trepalësh u nënshkrua midis Armenisë, Azerbajxhanit dhe Rusisë. Sipas marrëveshjes, Azerbajxhani do të ketë një qasje rrugore në Nahçivam përmes Armenisë e cila do të sigurohet nga paqeruajtësit rusë.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NAXÇIVAN ŞƏHƏRİ" (në azerbajxhanisht). tarix.gov.az. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2018. Marrë më 18 maj 2018.
  2. ^ Lanser, Richard D. (2007). An Armenian Perspective on the Search for Noah's Ark (PDF) (në anglisht). Associates for Biblical Research.
  3. ^ Bosworth, C. Edmund. "NAḴJAVĀN". Encyclopaedia Iranica (në anglisht).
  4. ^ a b Hille, Charlotte Mathilde Louise (2010). State Building and Conflict Resolution in the Caucasus (në anglisht). BRILL.
  5. ^ Dmitry Kuznets (2020-11-12). "Another map redrawn in blood Six consequences of the six-week war for Nagorno-Karabakh" (në anglisht). Meduza. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2021. Marrë më 14 dhjetor 2020.