Nuhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Noah)
Shko te: navigacion, kërko
Arka e Noas. Tablo nga "Mjeshtri francez", 1675.

Noja (arabisht نوح "Nuh") ishte një prej dhjetë patriarkëve të fundit para përmbytjes.

Përmbytja dhe "Arka e Nuhisë" janë pjesët më të njohura të historisë së Nojës, ai përmendet edhe si "bashkëshorti i parë" dhe shpikësi i verës, si edhe në lidhje me diçka misterioze të rrëfimit të dehjes së tij që pasoi me mallkimin e Hamit. Disa analiza të tekstit të historisë kanë parashtruar se forma e saj e tanishme ndërthur dy burime të veçuara origjinale, ndoshta në lidhje me dy historitë e ndara, dhe që përmbajnë pjesë më të hershme të mitologjisë mesapotamike, megjithëse të dy pikat janë të diskutueshme dhe kundërshtuese.

Historia e Nuhisë ishte lëndë e shumë përpunimeve në zakonet e mëvonshme Ibrahimike dhe pati një ndikim shumë të madh në kulturën perëndimore.

Noa në librin e zanafillës[redakto | redakto tekstin burimor]

Noa në Kuran[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]