Kalbajar (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kalbajar (kthjellim)


Kalbajar
Kəlbəcər
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Kalbajar-Lachin
Kryeqëndra Kalbajar
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 3.050 km2
Popullsia 83.200 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 27,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Kalbajar (Gjuha azere: Kəlbəcər) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Kalbajar-Lachin në Azerbajxhan. De fakto pjesë e Republikës Nagorno-Karabakh. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 83200 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 3050 km².[1] Kalbajar është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)