Khojali (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Khojali (kthjellim)


Khojali
Xocalı
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Yukhari-Karabakh
Kryeqëndra Khojali
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 940 km2
Popullsia 26.500 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 28,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Khojali (Gjuha azere: Xocalı) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Yukhari-Karabakh në Azerbajxhan. De fakto pjesë e Republikës Nagorno-Karabakh. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 26500 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 940 km².[1] Khojali është kryeqëndra e rajonit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]