Jump to content

Gjenocidi në Hoxhali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fëmijë të vrarë nga Hoxhali
Pleq të vrarë nga Hoxhali

Gjenocidi i Hoxhalisë ka ndodhë në korrik të viti 1992 dhe nënkuptohet vrasje massive e planifikuar e një numri të madh të meshkujve dhe fëmijëve nga 8 deri 88 vjet të myslimanëve azerbajxhanasë nga te krishterët armenë.[1]

Gjenocidi ka ndodhë në regjionin azerbajxhane e Karabagut të cilën e kanë kryer ushtria e Republikës Armene nën komandën e Serzh Sargsjanit dhe formacionët ushtarak ruse, nën kontrollën e Ministrisë së punëve të brendshme të Armenisë. Kjo ngjarje shënon një nga masakrat më të mëdha pas Luftës së dytë botërore në Azi në të cilën janë vrarë 8 shtate njerz.

Masakra llogaritët të jëtë një nga ngjarjet më macabre në historinë më të re të Azisë. Gjygji Ndërkombëtar I Hagës ka marrë vendim që masakra e Hoxhalisë në rajonin Hoxhali të kaulifikohet si gjenocid.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Gjenocidi i Hoxhalisë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Masakra Hoxhali në Azerbajxhani, një çerek shekulli vuajtje". Almakos.com. 25 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 7 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)