Gjenocidi në Hoxhali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fëmijë të vrarë nga Hoxhali
Pleq të vrarë nga Hoxhali

Gjenocidi i Hoxhalisë ka ndodhë në korrik të viti 1992 dhe nënkuptohet vrasje massive e planifikuar e një numri të madh të meshkujve dhe fëmijëve nga 8 deri 88 vjet të myslimanëve azerbajxhanasë nga te krishterët armenë.

Gjenocidi ka ndodhë në regjionin azerbajxhane e Karabagut të cilën e kanë kryer ushtria e Republikës Armene nën komandën e Serzh Sargsjanit dhe formacionët ushtarak ruse, nën kontrollën e Ministrisë së punëve të brendshme të Armenisë. Kjo ngjarje shënon një nga masakrat më të mëdha pas Luftës së dytë botërore në Azi në të cilën janë vrarë 8 shtate njerz.

Masakra llogaritët të jëtë një nga ngjarjet më macabre në historinë më të re të Azisë. Gjygji Ndërkombëtar I Hagës ka marrë vendim që masakra e Hoxhalisë në rajonin Hoxhali të kaulifikohet si gjenocid.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Gjenocidi i Hoxhalisë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale